Kada privaloma, kada verta registruotis PVM mokėtoju, o kada neverta

Pridėtinės vertės mokestis (PVM) – tai netiesioginis mokestis, kuris taikomas prekėms ir paslaugoms. Daugelis verslininkų, pradedančių savo veiklą, susiduria su klausimu, ar verta registruotis PVM mokėtoju, ar ne. Šiame straipsnyje aptarsime situacijas, kada registracija yra privaloma, kada ji gali būti naudinga ir kada jos galbūt galima išvengti.


Pagrindinės taisyklės, kada privaloma registruotis PVM mokėtoju?

- Lietuvoje yra nustatyta 45 000 eurų riba per 12 mėnesių. Jei jūsų įmonės apyvarta per paskutinius 12 mėnesių viršijo šią sumą, privalote registruotis PVM mokėtoju.

- Jei iš kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių per kalendorinius metus įsigyjate prekių daugiau kaip už 14 000 eurų;


Kada verta registruotis PVM mokėtoju?

- Jei dauguma jūsų klientų yra PVM mokėtojai.

Pvz. Įmonė perka kompiuterinės įrangos už 5 000 eurų (su PVM) ir teikia programavimo paslaugas kitiems PVM mokėtojams. Būnant PVM mokėtoju, už kompiuterinę įrangą sumokėtas PVM būtų grąžinamas (5 000 eurų / 1,21 = 4 132,23 eurų be PVM, 867,77 eurų PVM). Tokiu būdu, įmonė galėtų susigrąžinti 867,77 eurų PVM, o klientai galėtų susigrąžinti PVM už jų sumokėtas paslaugas.

- Eksportuojant prekes į trečiąsias šalis.

Pvz. Įmonė eksportuoja prekes į JAV ir GB. Prekės ir paslaugos perkamos iš Lietuvos PVM mokėtojų. Tad už prekes ir paslaugas sumokėtas PVM būtų grąžinamas. Eksportuojamoms prekėms taikomas 0%.

- Vykdant elektroninę prekybą, taikant OSS, IOSS schemas. 

Pvz. Įmonė parduoda prekes ne PVM mokėtojams ES, taikydama OSS, IOSS schemas. Prekės ir paslaugos perkamos iš PVM mokėtojų. Sumokėtas PVM už prekes ir paslaugas būtų grąžinamas.


Kada neverta registruotis PVM mokėtoju?

- Jei didžioji dalis jūsų klientų yra fiziniai asmenys arba ne PVM mokėtojai, PVM registracija gali padidinti jūsų paslaugų ar prekių kainą, todėl galite tapti mažiau konkurencingi.

Pvz. Įmonė per metus parduoda produkcijos už 30 000 eurų. Kadangi klientai yra daugiausiai fiziniai asmenys, PVM registracija padidintų produkcijos kainą 21%. Nors įmonė galėtų susigrąžinti už prekes ir paslaugas sumokėtą PVM, bet pirkėjui produktas, kainuojantis 10 eurų, pabrangtų iki 12,10 eurų


Registracija PVM mokėtoju gali turėti tiek privalumų, tiek trūkumų, priklausomai nuo jūsų verslo pobūdžio ir klientų rato. Svarbu apsvarstyti visus „už“ ir „prieš“, atsižvelgti į jūsų verslo finansinius rodiklius ir tikslus. Jei nesate tikri, ar verta registruotis, rekomenduojame pasikonsultuoti su mūsų mokesčių specialistais, kad priimtumėte teisingą sprendimą.

Autorius Vidas Blaskys 2024 m. gruodžio 19 d.
Nuo 2025 m. sausio 1 d. dėl padidėjusio vidutinio darbo užmokesčio (VDU) keičiasi maksimalios draudžiamosios pajamos – „Sodros“ „lubos“.
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. gruodžio 19 d.
Nuo 2025 m. įsigalios pokyčiai, susiję su „Sodros“ įmokomis
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. gruodžio 19 d.
Atnaujinta NPD tvarka nuo 2025-01-01
Vyras stovi prieš ženklą, kuriame parašyta elektroninė prekyba
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. gruodžio 19 d.
Kada privaloma ar patogu registruotis ir prekiauti pagal OSS ar IOSS schemas
A man in a suit is sitting at a table with his hands folded.
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. gruodžio 19 d.
Kokią juridinio asmens formą pasirinkti?
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. lapkričio 27 d.
Minimali alga Lietuvoje augs apie 12%
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. lapkričio 26 d.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras patvirtino 2025 metų vidutinius darbo dienų ir valandų skaičius
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. lapkričio 26 d.
Atnaujintos taisyklės, reglamentuojančios SAV pranešimų pildymą ir teikimą
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. lapkričio 26 d.
Nuo 2024-10-01 pradėta taikyti atnaujinta dokumentų saugojimo terminų rodyklė
Autorius Vidas Blaskys 2024 m. spalio 9 d.
Darbuotojo pajamos natūra: ką reikėtų žinoti?
Daugiau įrašų
Share by: